Lichořeřišnice větší (lat. Tropaeolum majus)

(překlad z knihy „Mességue, Maurice: Das Mességue Heikräuter Lexikon, 1980“)  

Lichořeřišnice větší (lat. Tropaeolum majus)

Oranžové, žluté nebo červené květy   

Pochází z hlubokých lesů Jižní Ameriky; první písemná zmínka o lichořeřišnici je ze 16. století pod názvem Krvavý květ z Peru. Nazývá se také velkou indickou řeřichou nebo neznámým květem kapucínů. Říká se o ní, že stimuluje sexuální apetit, proto je často nazývána „květinou lásky“. Zdobí všechny zahrady svými velkými kulatými listy a září květy v červených, oranžových nebo žlutých barvách, v závislosti na odrůdě. Pokud přidáte listy lichořeřišnice do bramboračky, bude mít lahodnou štiplavou chuť.   

Květy mohou být použity jako ozdoba salátu. Květy se také namáčely do octu a bývaly chutnější než kapary. Lichořeřišnice je velmi účinná v boji s kurdějemi (které jsou naštěstí velmi vzácné), je účinná proti onemocnění průdušek a plic, snížené funkci ledvin a infekcím močového měchýře. Vzhledem k tomu, že je bohatá na síru, doporučuje se, aby ji starší lidé užívali k rekonvalescenci. Usnadňuje trávení, neboť je mírně laxativní. Můj otec doporučoval lichořeřišnici v sedací koupeli pro regulaci menstruačního cyklus a jako vlasový balzám pro růst vlasů. Lichořeřišnice „drží vlasy“ bezpochyby díky jejímu vysokému obsahu síry!

Sklizeň

Lichořeřišnice se pěstuje jako okrasná i jako léčivá rostlina. Městští obyvatelé, nezapomínejte, je to jedna z mála léčivek, které mohou být pěstovány na balkoně! Lichořeřišnice kvete mezi červnem a zářím. Trhejte první květové pupeny, čerstvě otevřené květy a listy do polévky nebo pro výrobu šťáv.   

Na semena počkejte, dokud nejsou dost pevná. Schovejte je pro příští rok, protože lichořeřišnice je jednoletá rostlina. Hlavně nepoužívejte k léčení semena, která koupíte v sáčcích pro výsev, protože mohou být chemicky upravena.   

Příprava a použití

Nálev a odvar

Uvolňuje hleny při kašli, působí diureticky. Hrneček pupenů, květů nebo semen na jeden litr vody a pijte dva až tři šálky denně. 

Sedací koupele

Pro regulaci menstruačního cyklu používejte stejné množství jako pro nálev a odvar. 

Vlasový balzám

Nakrájejte dva hrsti květů, čerstvých listů a semen, asi deset kopřivových listů a tři listy zimostrázu. Zalijte litrem 90% alkoholu a ponechte 3 týdny. Potom tuto kapalinu důkladně odfiltrujte a důkladně s ní potírejte pokožku hlavy.