Alkohol a kojení

Následující pojednání se netýká pití alkoholu v těhotenství. V těhotenství je alkohol nebezpečný pro plod v jakémkoli množství. Článek se týká pouze pití alkoholu při kojení.

Text byl převzat ze stránek Laktačního poradenství a doplněn mým komentářem.

Protože svátky se blíží, mnoho z vás by si možná rádo dalo pár drinků. Nemusíte potom mléko odsát a vylít, ani čekat určitý čas od poslední skleničky, aby jste mohly nakojit své dítě. Množství alkoholu, které se dostane do mléka je velmi malé a dítěti neuškodí. Ve většině právních systémů nesmíte řídit, pokud máte v krvi 0,05 % alkoholu. Alkohol se objevuje ve stejné koncentraci v mléce jako v krvi. Tedy pokud máte 0,05 % v krvi, vaše mléko bude obsahovat také 0,05 % a jak se bude jeho množství snižovat v krvi, bude se také snižovat v mléce. Dokonce i nealkoholické pivo obsahuje 0,6 % alkoholu, tedy přibližně 10x větší množství alkoholu, než mléko s 0,05 % alkoholu. Neříkám, že je v pořádku se opít až budete padat na ústa, protože když kojíte, nesmí vám upadnout dítě, ale problém je koordinace vašeho těla, ne množství alkoholu ve vašem mléce.

Toxikologická laboratoř

Následující text je z blogu matky, která testovala obsah alkoholu ve svém mléce. Ne některým v těch nepoužitelných balíčků, které se můžete koupit v obchodech, ale v toxikologické laboratoři. Zkopíruji z jejího blogu použitou metodu a výsledky. Myslím, že to ukazuje nepravdivost tvrzení, že kojící ženy nesmí pít alkohol nebo mléko odsávat a vylít i po jedné skleničce. Následující text je přesná citace z jejího blogu.

Metoda

Nejprve jsem vzala vzorek (asi 1 ml) mléka před vypitím jakéhokoliv alkoholického nápoje. Odebrala jsem mléko v průběhu kojení. Po nakojení jsem si umíchala alkoholický nápoj obsahující dvě unce 80stupňové (40%) vodky v deseti uncích sody (sprite). Celých 12 uncí jsem vypila během přibližně půl hodiny. Kolem půl hodiny po dopití (tedy hodinu po tom, co jsem začala pít), jsem odsála mléko (přibližně 1 ml) a označila jako „okamžitě“. Potom jsem čekala hodinu a odsála další mléko (cca 1 ml) a označila „po 2 hodinách“. V těchto dvou hodinách od začátku jsem nepila žádné další alkoholické nápoje, ani jiné nápoje, ani nejedla.

Jiný den jsem vypila půl piva s obsahem 4,3% alkoholu a 2-6 uncí vína během 1,5 hodiny. Přibližně hodinu od poslední skleničky jsem odebrala vzorek mléka (cca 1 ml). Tento vzorek byl označen „1 hodina – 3 drinky„. Další vzorek jsem odebrala hodinu poté (2 hodiny po posledním drinku). Tento vzorek byl označen „2 hodiny – 3 drinky„. Před testováním byly vzorky uchovávány v lednici. Testy byly prováděny na přístroji Agilent headspace.

Byly také testovány etanolové a propanolové standardy, aby bylo zaručeno správné nastavení přístroje. Přístroj je součástí KSP Lab Toxicology Section a je využíván v soudním lékařství k určování množství alkoholu v krvi a moči.

Výsledky

Vzorek označený jako „okamžitě“ obsahoval 0,1370 mg/mL, což odpovídá 0,01370% alkoholu ve vzorku. Vzorek označený „po dvou hodinách“ obsahoval 0,0000 mg/ml, což odpovídá 0,0000 %.

Vzorek označený „1 hodina-3 drinky“ obsahoval 0,3749 mg/mL, což odpovídá 0,03749% alkoholu ve vzorku. Vzorek označený „2 hodiny-3 drinky“ obsahoval 0,0629 mg/mL, což odpovídá 0,00629% alkoholu ve vzorku.

Závěr

Obsah alkoholu v mateřském mléku okamžitě po vypití alkoholického nápoje odpovídá 0,0274stupňovému nápoji. To je jako smíchat 1 unci 80stupňové vodky (1 panák) s 2919 uncemi nealkoholického nápoje. Mimochodem 2919 uncí je přes 70 litrů. Jeden panák v 70 litrech vody!

Dvě hodiny po vypití jednoho (silného) nápoje alkohol ve vzorku nebyl přítomný. Absolutně neškodný pro kojené dítě. Vypití přibližně 3 alkoholických nápojů během 1,5 hodiny mělo za výsledek vyšší hodnoty, ale stále by se k dítěti dostalo pouze zanedbatelné množství alkoholu. Hodinu po vypití 3 drinků, mléko odpovídalo 0,07498stupňovému nápoji. To by bylo jako přidat jednu unci 80stupňové vodky (1 panák) do 1066 uncí nealkoholického nápoje (přibližně 26 litrů). Dvě hodiny po vypití 3 drinků bylo mléko 0,01258stupňové. To by znamenalo přidat jednu unci 80 stupňové vodky do 3179 uncí nealko nápoje (přes 80 litrů). Tedy i přes to, že dítě má nižší tělesnou hmotnost, je nepravděpodobné, že by jakákoli z těchto hodnot alkoholu v mateřském mléce nepříznivě ovlivnila dítě.

Zdroj: Jack Newmann – laktační poradce a lékař, kráceno (překlad Petra Urbánková)

Komentář Elišky Vlasty

Nealkoholické pivo Birrel obsahuje 0,5 % alkoholu. Kdyby se tedy dítě napilo Birrelu, napije se nápoje, kde je skoro 37x více alkoholu, než ve vzorku mléka „okamžitě“ a skoro 14x více než ve vzorku mléka označeného jako „1 hodina-3 drinky“.

Ptáte-li se, proč si kojící matka neodpustí skleničku alkoholického nápoje, je to snadná odpověď.

Kojící matky kojí roky, mnohdy své 2 a více dětí kojí 5 a více let. Umíte si představit, že se během 5 a více let nenapijete ani jedné skleničky? Výše máte uvedené důkazy, jakým postupem a jakými výsledky neškodí dítěti žádný nebo molekulární obsah alkoholu v mateřském mléce.

Víte, že alkohol je v moštu, kefíru…?

Pokud kojící žena nezná správné informace a postupy, jak se napít a kojit dítě, pak se zřejmě brzo kojení vzdá, aby mohla aspoň olíznout lžičku po rumu, když připravuje náplň do cukroví, a to zcela zbytečně!

Předpokládám, že lidé umí pít s mírou, aby se mohli postarat o své děti, kdyby je potřebovali v jakoukoli denní nebo noční dobu.