Jitrocel, rozmarýn a kořen kostivalu

Ráda bych se podělila s Vámi o návod, jak si doma připravit směs bylin na porodní poranění. Tuto směs jsem se naučila připravovat od porodní báby. Připravuje ji mnoho let s výbornými výsledky. Ženě nikdy nemusela nastřihávat hráz tak, jak se rutinně mrzačí ženy při porodu v českých porodnicích. Ovšem tu a tam se přirozené poranění vyskytne a je třeba ho vhodně ošetřit. Směs se jmenuje „Šicí bylinky“ a nanáší se na vložku společně se zeleným jílem a na poranění. Se šicími bylinkami má i v České republice dobrou zkušenost více porodních asistentek a žen. Směsí bylin, jak Vám je teď představím, dokonce úspěšně léčí i jizvu po císařském řezu.

Nasbírejte si tři bylinky a šetrně je usušte. Jitrocel – listy, rozmarýn – listy a kořen kostivalu. Pokud bylinky kupujete sušené nebo Vám je někdo sbírá a suší, přesvědčte se, že tam, kde byly sebrány, nebyly použity pesticidy při jejich pěstování.

Bylinky si namelte každou zvlášť. Vhodný je mlýnek na kávu nebo hmoždíř. Výsledkem musí být maximálně jemný prášek každé z nich. Kořen kostivalu je přece jen velmi tvrdá surovina, proto je lepší namletý kořen ještě přesít přes sítko.

Namleté bylinky uchovávejte každou zvlášť. Směs si vytvoříte sesypáním v poměru 1:1:1 co do objemu bylinky, ne její hmotnosti.

Takto vytvořenou směsí poprašujte vložku, na kterou jste nasypala zelený jíl. Na prst se naberou šicí bylinky a popráší se jimi poranění.
Žena, která porodila, si po každé koupeli takto připraví novou vložku a přiloží. Porodní poranění se hojí do tří dnů.