Jak přežít šestinedělí

Je to již téměř 20 týdnů, kdy se mi narodil syn. Od početí do porodu nabíralo moje poznání sebe sama, poznávání mého dítěte skoro exponenciální vzestup. Jak jsem nebyla připravená v týdnu nula, tak jsem byla hotová k rození na konci své první těhotenské pouti. Lépe už jsem připravená nemohla být. Projekt těhotenství s mým synkem a manželem po boku byl námi dokonale připraven a jak jen to nejlépe šlo, i zakončen. Můj nejlépe do konce mnou dotažený projekt. Dokonalý.O to strašnější přišel náraz. Změna. Cizí země. Jiný jazyk. Ground zero. 

Moje milá dula mi během třetího trimestru, kdy jsme si povídaly o očkování, řekla, že porodem to teprve začíná. Víc mi ani sdělit nemohla. Jak jsem sama zjistila, to, co začalo, bylo před porodem naprosto nesdělitelné.   

Šestinedělí.  

Takže, jestli vás to šestinedělí teprve čeká, zkuste si o tom předem něco přečíst (např. knihu Slzy po porodu), ale uklidněte se, na to se skoro nelze připravit. Duševně. Dopředu si ale můžete připravit záchytné body, se kterými budou vaše první týdny s miminkem lehčí než bez nich.  

0. odejděte co nejdříve z porodnice (www.ambulantniporod.cz) od názorů cizích lidí do domácího hnízda. Zkuste si před porodem přebalit a obléknout jiné miminko. Poraďte se předem o technice kojení. Zkuste si třeba přiložit miminko k prsu. Vezměte do ruky to, co vás teprve čeká. Nic to není. A vaše miminko vám pomůže. Věřte mu. Co si počnete sama? Proč sama?

1. ..mějte u sebe nejbližší lidi, kteří vás mají opravdu rádi, o kterých víte, že vás nebudou odsuzovat a posuzovat vaše pocity, ale podpoří vás v nalézání schopností se starat o miminko. Protože..  

2. ..jako matka se rodíte ode dne, kdy se vám narodilo dítě. Každý den jste chytřejší a zkušenější matka. Nejde to z nuly na stovku za 5 vteřin. Ale jako pomalý rozjezd automobilem. Lidi taky v automobilu hned nezávodili, ale nejprve jezdili pomalu a směšně v autoškole, než se to naučili. Takže, pohodlně se usaďte a zařaďte jedničku. A až budete chtít vyjet, pomalu pouštějte spojku a polechtejte plyn. Na jedničce pojedete velmi dlouho. Užívejte si pomalé jízdy. Jedete po své cestě. Nehleďte, že vedle vás na dálnici frčej ostatní. Učili se to pomalu jako vy. A proto..  

3. ..naslouchejte jen sama sobě a svému miminku. Pořád jste jedno. Když znejistíte, sledujte bod 1 a hledejte pomoc u svých lidí.   

4. Když se zrovna špatně vyspíte, když jste strašně unavená: Neposuzujte, nehodnoťte se. Nikdy. Neposlouchejte své špatné pocity, jen jste špatně vyspalá.  

5. Máte pocity, že jste na dítě nepřipravená, že jste se unáhlila a běží Vám hlavou otázky, „jak to vrátit zpátky“, „kdy to skončí„? Jak je možné, že vlastní krásné a zdravé dítě nechcete, když jste se na ně těšila i ještě předtím, než bylo vůbec počato? Myslíte si, že jste jediná, kdo má takové pocity a myšlenky, protože vaše kamarádky, sestry nebo švagrové o ničem takovém nevyprávěly? Příliš moc se nosí vypadat dokonale.  Co s tím? Mazlete se, mazlete se, mazlete se s miminkem. Vezměte ho do náručí a ukazujte se mu v zrcadle. Dívejte se na sebe.  Je to proces zamilování se do svého dítěte. Přijde to. Uvidíte. A ucítíte.  

6. Odpočívejte! 40 dní nebo také šestinedělí jsou vaše dny pro vás a vaše miminko. To, že se začnete po pár dnech cítit lépe, neznamená, že máte začít malovat byt nebo žehlit záclony. Běhání po schodech se nepovoluje!  Nechte se hýčkat. Nemáte uvařeno a tolik byste chtěla spát? Ať vám uvaří někdo jiný, nebo si jídlo objednejte. Opět, máte právo a povinnost odpočívat. Za devět měsíců jste vypěstovala miminko, potřebujete čas se vrátit k běžnému cyklu.   

7. Pláč. Plakejte, když se vám chce. Smějte se, když to na vás přijde. Plakat najednou budete nad věcmi, které ve vás do té doby tyto emoce nevzbuzovaly.  Zakažte si film a knihy, ve kterých umírají děti. Aspoň první tři měsíce. Třeba film Lidice. Zákaz!   

8. Tělo se zbláznilo. Orgány se nově umísťují ve vašem břichu. Jestli se narovnáte a špatně se vám dýchá? No jistě. Vaše plíce byly dlouho utlačené. Dejte jim čas. Vtipné je i to, že vaše střeva se poskládají jinak a vy můžete cítit pocity na stolici i jinde než dříve. Očistky menstruaci připomínají jen zdálky. Každá žena je má jiné, jinak dlouho trvají, jiný je i jejich průběh. Mohou i zapáchat. Myslete na svou milou dělohu. To, že máte dnes u sebe krásné miminko, je i její zásluha. Děkujte ji a dejte ji čas se obnovit. Pokud se cítíte v pohodě a bez teplot, a přesto máte pocit, že už musíte vykrvácet každou chvíli (a opět „kdy to skončí?“), zastavte se, zkuste se uvolnit, zpomalte a odpočívejte. V posteli na Vás čeká vaše miminko. Jděte se společně poznávat.  

9. Návštěvy? Cestování? Do ničeho se nenuťte. Návštěvy vás budou unavovat víc než kdy předtím. Poproste partnera nebo maminku, aby vám návštěvy do vašeho domova dávkovali postupně a s rozestupem. Každá návštěva vám bere čas na odpočinek a spánek. Cestování i přespávání jinde, než ve vašem domově, naruší víc nebo méně klid i rytmus vašeho dne. Nedočkavým můžete aspoň poslat fotky prcka nebo jim zavolejte. Moje mamka měla pravdu, když říkala, že během šestinedělí by k miminku měla přijít jen nejužší rodina. Nejde totiž jen o infekce přenosné breberami. Jde o infekce duševní. Seberou vám klid a mnohdy i jistotu, že si jako matka počínáte dobře. A v období šestinedělí fakt nechcete slyšet 3 různé názory na jednu věc, které se navíc neshodují s vaším.   

10. Dejte řeč s miminkem. Opravdu vy a jenom vy, maminka, víte, co vaše miminko potřebuje, kdy to potřebuje. Jste s ním nejvíce času ze všech lidí na planetě. Když právě nevíte, proč pláče, zda chce pít, pomazlit, trápí ho větry, chce přebalit, zkuste všechno. Jedno to bude. Možná si dovolím malou radu, kterou jsem vysledovala u syna. Když něco změníte, uděláte, dejte dítěti čas, aby si všimlo změny („jé, suchá plína!“) a nezkoušejte ihned něco jiného (prso, změna houpání, koupat..). Když toto nezabralo, zkuste něco jiného.  

Dítě v šestinedělí potřebuje:  

  1. trpělivou a veselou mámu
  2. najíst / napít
  3. spát
  4. být v teple a suchu  
  5. zadejte do googlu „co potřebuje novorozeně“, vyjede vám seznam výbavičky a berte ho s rezervou.   

To hlavně vás, vaší lásku k němu a lásku Vaší navzájem s partnerem vaše novorozeně potřebuje.